logo 3

Washington State Political Action Committee 2016 SMART/UTU Primary Election Endoresements


 

Federal Congressional Offices:


U.S. Senator, Patty Murray (D)

Congressional District 1, Susan Del Bene (D)

Congressional District 2, Rick Larsen (D)

Congressional District 3, Jim Moeller (D)

Congressional District 4, Dan Newhouse (R)

Congressional District 6, Derek Kilmer (D)

Congressional District 8, Dave Reichert (R)

Congressional District 9, Adam Smith (D)

Congressional District 10, Denny Heck (D)

 

Legislative Representatives & Senators:

 

Legislative District 1    

State Senator - Luis Moscoso(D)
State Representative Pos. 1 - Derek Stanford (D)                                   

 

Legislative District 2

State Representative Pos. 1 – Andrew Barkis (R)

State Representative Pos. 2 - J.T. Wilcox (R)

 

Legislative District 3

State Senator – Andy Billig (D)

State Representative Pos. 1 - Marcus Riccelli (D)

State Representative Pos. 2 - Timm Ormsby (D)

 

Legislative District 4

State Representative Pos. 1 – Bob McCaslin (R)

 

Legislative District 6

State Representative Pos. 2 – Jeff Holy (R) 

 

Legislative District 8

State Representative Pos. 1 – Brad Klippert (R)

State Representative Pos. 2 - Larry Haler (R)

 

Legislative District 10

State Representative Pos. 2 – Dave Hayes (R)

 

Legislative District 11

State Senator – Bob Hasegawa (D)

State Representative Pos. 1 - Zack Hudgins (D)

State Representative Pos. 2 – Steve Bergquist (D)

 

Legislative District 14

State Representative Pos. 1 – Norm Johnson (R)

 

Legislative District 15

State Representative Pos. 1 – Bruce Chandler (R)

 

Legislative District 16

State Senator - Maureen Walsh (R)

State Representative Pos. 1 – Skyler Rude (R)

 

Legislative District 17

State Senator – Tim Probst (D)

State Representative Pos. 2 – Paul Harris (R)

 

Legislative District 18

State Senator – Ann Rivers (R)

State Representative Pos. 1 – Brandon Vick (R)

 

Legislative District 19

State Senator – Dean Takko (D)

State Representative Pos. 1 – J. D. Rossetti (D)

State Representative Pos. 2 - Brian E. Blake (D)

 

Legislative District 20

State Representative Pos. 2 – Ed Orcutt (R)

 

Legislative District 21

State Representative Pos. 1 – Strom Peterson (D)

State Representative Pos. 2 – Lillian Ortiz-Self (D)

 

Legislative District 22

State Senator – Sam Hunt (D)

 

 

State Wide & County Offices:


Lt. Governor, Steve Hobbs (D)

Secretary of State, Kim Wyman (R)

State Treasurer, Marko Liias (D)

Attorney General, Bob Ferguson (D)

Superintendent of Public Instructions (SPI), Chris Reykdal

State Auditor, Mark Miloscia (R)

Insurance Commissioner, Mike Kreidler (D)

Commissioner of Public Lands, Dave Upthegrove (D)

Pierce County Council District 2, Pam Roach (R)

 

 

 

 

 

Legislative District 23

State Senator – Christine Rolfes (D)

State Representative Pos. 1 - Sherry V. Appleton (D)

State Representative Pos. 2 - Drew Hansen (D)

 

Legislative District 24

State Senator – Kevin Van De Wege (D)

State Representative Pos. 2 – Steve Tharinger (D)

 

Legislative District 25

State Senator – Hans Zeiger (R)

State Representative Pos. 1 – Melanie Stambaugh (R)

 

Legislative District 26

State Representative Pos. 1 – Larry Seaquist (D)

 

Legislative District 27

State Senator – Jeannie Darnelle (D)

State Representative Pos. 1 - Laurie Jinkins (D)

State Representative Pos. 2 - Jake Fey (D)

 

Legislative District 28

State Representative Pos. 1 – Dick Muri (R)

State Representative Pos. 2 – Christine Kilduff (D)

 

Legislative District 29

State Representative Pos. 1 – David Sawyer (D)

State Representative Pos. 2 – Steve Kirby (D)

 

Legislative District 30

State Representative Pos. 1 – Linda Kochmar (R)

 

Legislative District 31

State Representative Pos. 1 – Drew Stokesbary (R)

 

Legislative District 32

State Representative Pos. 1 - Cindy Ryu (D)

State Representative Pos. 2 - Ruth Kagi (D)

 

Legislative District 33

State Representative Pos. 1 - Tina Orwall (D)

State Representative Pos. 2 – Mia Gregerson (D)

 

Legislative District 34

State Representative Pos. 1 – Eileen Cody (D)

State Representative Pos. 2 – Joe Fitzgibbon (D)

 

Legislative District 35

State Representative Pos. 2 – Drew MacEwen (R)

 

Legislative District 36

State Senator – Reuven Carlyle (D)

State Representative Pos. 1 – Noel Frame (D)

State Representative Pos. 2 -  Gael Tarleton (D)

 

Legislative District 37

State Representative Pos. 1 - Sharon Tomiko Santos (D)

State Representative Pos. 2 -  Eric Pettigrew (D)

 

Legislative District 38

State Representative Pos. 1 – June Robinson (D)

State Representative Pos. 2 - Mike Sells (D)

 

Legislative District 39

State Senator – Kirk Pearson (R­)

 

Legislative District 40

State Senator – Kevin Ranker (D)

State Representative Pos. 1 – Kristine Lytton (D)

State Representative Pos. 2 - Jeff Morris (D)

 

Legislative District 41

State Senator – Steve Litzow (R)

State Representative Pos. 1 – Tana Senn (D)

State Representative Pos. 2 - Judy Clibborn (D)

 

Legislative District 43

State Representative Pos. 2 - Frank Chopp (D)

 

Legislative District 44

State Representative Pos. 2 – Mark Harmsworth (R)

 

Legislative District 45

State Representative Pos. 1 – Roger Goodman (D)

State Representative Pos. 2 – Larry Springer (D)

 

Legislative District 46

State Representative Pos. 1 - Gerry Pollet (D)

State Representative Pos. 2 -  Jessyn Farrell (D)

 

Legislative District 47

State Representative Pos. 1 – Brooke Valentine (D)

State Representative Pos. 2 - Pat Sullivan (D)

 

Legislative District 48

State Representative Pos. 1 – Patty Kuderer (D)

State Representative Pos. 2  - Joan McBride (D)

 

Legislative District 49

State Senator – Annette Cleveland (D)

State Representative Pos. 1 - Sharon Wylie (D)

State Representative Pos. 2 – Monica Stonier (D)